Blog Digitálního obchodníka

Jak je to s obrázky na webu?

Obrázky na web.

Obrázky mají obrovskou sdělovací hodnotu. Bez nich si webové stránky už jen těžko dokážeme představit. Ale jak je to vlastně s autorskými právy?

 

Stejně jako hudba nebo obraz jsou i fotografie a obrázky duševním vlastnictvím a jejich zveřejňování tedy podléhá určitým pravidlům. Ne vždy je jasné, za jakých podmínek lze obrázky použít. Proto věnujte pár minut navíc prostudování licencí. Může vás to zachránit před zbytečnými problémy související s používáním cizích fotografií.

 

A jaké jsou možnosti získání obrázků?

 

Autorem jste vy

 

V případě, že jste obrázek sami vytvořili, zhotovili, nakreslili, nebo pořídili fotografii, jste vlastníkem těchto výtvorů vy, a tudíž se na ně vztahují i vaše autorská práva. Takové obrázky pak můžete volně používat či je třeba poskytovat ostatním uživatelům.

 

Pozor si musíte dát akorát v případě fotografování. Terčem čočky vašeho fotoaparátu by totiž neměla být jiná umělecká díla (knihy, obrazy, malby atd.) či prostory, které je zakázáno fotografovat (vojenské objekty apod.).

 

Obrázky z internetu

 

Pokud si vyhledáte obrázek pomocí vyhledávačů Google.com nebo Seznam.cz a uveřejníte ho na svém webu, zajisté porušujete autorský zákon. Dokonce se jeho porušení nevyhnete, ani když obrázek oříznete. Existuje totiž mnoho technologií, jak identifikovat autora obrázku, i když ho upravíte k nepoznání.

 

Ve většině případů je tedy potřeba u obrázků uvádět jeho zdroj. Tím ale není Seznam ani Google, bohužel.

 

Fotobanky

 

Na internetu existuje mnoho druhů databází a fotobank, které nabízejí velké množství obrázků. Když se vám poštěstí, můžete najít i hodně kvalitní obrázek, ve vysokém rozlišení a zdarma. Vyplatí se však prostudovat nabízené licence, abyste se vyhnuli nepříjemnému překvapení. Některé licence obrázků totiž mohou obsahovat různá omezení (nelze je použít pro komerční účely, aj.).

 

Využíváte-li aplikaci KlikWEB pro tvorbu webu, nemusíte si lámat hlavu s tím, jaké obrázky stáhnout, abyste neporušili autorský zákon. Pravidelně totiž do knihovny obrázků vkládáme obrázky, které můžete na svém webu ihned publikovat.

 

tlacitko

 

Pokud tedy hledáte obrázky pro svůj web, neriskujte zbytečně pokutu kvůli tomu, že ledabyle sáhnete hned po prvním obrázku, který vám vyhledávač nabídne. Opravdu se to nemusí vyplatit.

 

Zde je přehled pár fotobank:

 

www.stockvault.net Obrázky zdarma, jen pro nekomerční účely


https://pixabay.com Obrázky zdarma


www.gratisography.com Zdarma i pro komerční účely


https://picjumbo.com Zdarma i pro komerční účely


http://photodune.net Zpoplatněné obrázky

 

A jaké databáze obrázků využíváte vy? Budeme rádi, když se o další zdroje podělíte s námi.

 

Markéta Miksová

marketa@digitalni-obchodnik.cz

 


 

co-kdyz-je-to-jinak-dusan-soucek

facebook

Kontakty

Máte nějaký dotaz, stížnost nebo přání? Neváhejte nás kontaktovat.

Adresa

Digitální obchodník, s.r.o.

Pod Všemi svatými 603/40, Severní Předměstí

301 00 Plzeň

IČ: 03242455

Telefon

ČR: +420 733 595 818, +420 733 595 805
Voláte ze zahraničí? Neutrácejte. Pošlete SMS, zavoláme zpět.


2022 © Digitální obchodník - Všechna práva vyhrazena
Webdesign Webdesign, tvorba webových stránek - RTsoft s.r.o.
Zpět nahoru